HappyFiles Internationalisation - en to sv_SV translation catalogue (207 entries)

en: No folder name or term ID provided.
sv_SV: Inget mappnamn eller term-ID angavs.

en: Invalid folder ID.
sv_SV: Felaktig katalog

en: Invalid folder selected.
sv_SV: Ogiltig mapp vald.

en: Uncategorized
sv_SV: Okategoriserade

en: All Files
sv_SV: Alla filer

en: Duplicate
sv_SV: Duplikat

en: All %s
sv_SV: Allt %s

en: Files
sv_SV: Fler

en: All Users
sv_SV: Alla användare

en: Users
sv_SV: Användare

en: All Plugins
sv_SV: Alla plugins

en: Insufficient permissions.
sv_SV: Otillräckliga behörigheter.

en: Folders from another media plugin detected to import
sv_SV: Mappar från ett annat medieplugin som har upptäckts för import

en: Import/delete folder data
sv_SV: Importera/ta bort mappdata

en: Nothing to import or invalid JSON format.
sv_SV: Inget att importera eller ogiltigt JSON-format.

en: %s folders successfully imported.
sv_SV: %s mappar importerade.

en: Invalid plugin specified.
sv_SV: Ogiltigt plugin angivet.

en: %s folders imported and %s items categorized.
sv_SV: %s mappar som importerats %s objekt kategoriserade.

en: View media library
sv_SV: Visa mediebibliotek

en: Folder
sv_SV: Mapp

en: Add new folder
sv_SV: Lägga till ny mapp

en: Edit folder
sv_SV: Redigera mapp

en: Search folder
sv_SV: Sök i mapp

en: Folder not found
sv_SV: Mappen hittades inte

en: Folder not found in trash
sv_SV: Mappen hittades inte i papperskorgen

en: All %1$s folders
sv_SV: Alla %1$s mappar

en: Settings
sv_SV: Inställningar

en: Are you sure you want to delete all your HappyFiles folders, associations, and settings?
sv_SV: Vill du ta bort alla Dina HappyFiles-mappar, associationer och inställningar?

en: No HappyFiles data to delete.
sv_SV: Inga HappyFiles-data att ta bort.

en: HappyFiles data has been deleted.
sv_SV: HappyFiles-data har tagits bort.

en: Click the "+" button above to create your first folder. Then start dragging items into it. To remove an item from a folder drag it into the "Uncategorized" folder.
sv_SV: Klicka på knappen "+" ovan för att skapa din första mapp. Börja sedan dra in objekt i den. Om du vill ta bort ett objekt från en mapp drar du det till mappen "Okategoriserad”.

en: No folders found that match your search criteria. Please try another phrase or clear your search. Search is case-sensitive.
sv_SV: Inga mappar hittades som matchar dina sökkriterier. Prova en annan fras eller rensa sökningen. Sökningen är fallkänslig.

en: Attachment IDs
sv_SV: Bilaga-ID:n

en: Items
sv_SV: Artiklar

en: Folders
sv_SV: Mappar

en: Select
sv_SV: Välj

en: Create
sv_SV: Skapa

en: Cancel
sv_SV: Annullera

en: Cancel all
sv_SV: Avbryt alla

en: Rename
sv_SV: Byt namn

en: Rename by title
sv_SV: Byt namn efter titel

en: Rename file based on its media title?
sv_SV: Byt namn på filen baserat på dess mediatitel?

en: Undo rename
sv_SV: Ångra: Byt namn

en: Rename selected files by title
sv_SV: Byt namn på valda filer efter titel

en: Rename %d selected file(s) by title?
sv_SV: Byt namn på %d valda filer efter titel?

en: Undo rename and restore original filename?
sv_SV: Ångra byt namn och återställ ursprungligt filnamn?

en: No files selected.
sv_SV: Inga filer valda.

en: Rename failed.
sv_SV: Byte av namn misslyckades.

en: Rename request failed.
sv_SV: Byte av namn på begäran misslyckades.

en: Rename by title failed.
sv_SV: Byte av namn efter titel misslyckades.

en: Undo rename failed.
sv_SV: Ångra byte av namn misslyckades.

en: Undo request failed.
sv_SV: Begäran misslyckades.

en: Bulk rename failed.
sv_SV: Det gick inte att byta namn på massan.

en: %d file(s) renamed.
sv_SV: %d fil(er) bytt namn.

en: %d file(s) failed.
sv_SV: %d fil(er) misslyckades.

en: Delete
sv_SV: Ta bort

en: Move
sv_SV: Flytta

en: Search
sv_SV: Sök

en: Uploaded
sv_SV: Uppladdad

en: Sort
sv_SV: Sortera

en: Expand
sv_SV: Expandera

en: Collapse
sv_SV: Fäll ihop

en: Details
sv_SV: Detaljer

en: Clear
sv_SV: Tydligt

en: Subfolders
sv_SV: Undermappar

en: Hold down CTRL/CMD to select multiple folders.
sv_SV: Håll ned CTRL/CMD för att markera flera mappar.

en: Delete folders
sv_SV: Ta bort mappar

en: Delete folders & subfolders
sv_SV: Ta bort mappar & undermappar

en: Include subfolders
sv_SV: Inkludera underkataloger

en: Also delete files
sv_SV: Ta bort filer

en: Please confirm how you'd like to delete the HappyFiles folders listed below. Files are not deleted unless you enable "Also delete files".
sv_SV: Bekräfta hur du vill ta bort HappyFiles-mapparna som anges nedan. Filer raderas inte om du inte aktiverar "Ta också bort filer".

en: Warning: Files will be moved to Trash (or permanently deleted if Trash is disabled). Files assigned to folders outside this delete selection are kept.
sv_SV: Varning: Filer kommer att flyttas till papperskorgen (eller permanent raderas om papperskorgen är inaktiverad). Filer som tilldelats mappar utanför detta raderingsval behålls.

en: Are you sure you want to also delete files from the selected folders?
sv_SV: Är du säker på att du också vill ta bort filer från de valda mapparna?

en: %d file(s) were deleted.
sv_SV: %d fil(er) raderades.

en: %d file(s) were kept because they are still assigned to other folders or could not be deleted.
sv_SV: %d fil(er) behölls eftersom de fortfarande är tilldelade till andra mappar eller inte kunde raderas.

en: The selected folders have been deleted.
sv_SV: De markerade mapparna har tagits bort.

en: The selected folder no longer exists. We recommend selecting another folder.
sv_SV: Den markerade mappen finns inte längre. Vi rekommenderar att du väljer en annan mapp.

en: Download
sv_SV: Nedladdningar

en: Edit
sv_SV: Redigera

en: Save
sv_SV: Spara

en: Color
sv_SV: Färg

en: Click to copy
sv_SV: Klicka här om du vill kopiera

en: Gallery shortcode
sv_SV: Kortkod för galleri

en: Default
sv_SV: Standard

en: Columns
sv_SV: Kolumner

en: Columns (tablet)
sv_SV: Kolumner (tablett)

en: Columns (mobile)
sv_SV: Kolumner (mobil)

en: Tablet breakpoint (px)
sv_SV: Brytpunkt för surfplatta (px)

en: Mobile breakpoint (px)
sv_SV: Mobil brytpunkt (px)

en: Max items
sv_SV: Max objekt

en: Height
sv_SV: Höjd

en: Spacing
sv_SV: Avstånd

en: Order by
sv_SV: Beställ efter

en: Order
sv_SV: Beställning

en: Image size
sv_SV: Bildstorlek

en: Link to
sv_SV: Länk till

en: No crop
sv_SV: Ingen skörd

en: Include subfolder
sv_SV: Inkludera undermapp

en: Caption
sv_SV: Bildtext

en: Fullscreen
sv_SV: Helskärm

en: Thumbnails
sv_SV: Miniatyrer

en: Zoom
sv_SV: Zooma

en: None
sv_SV: Ingen

en: Author
sv_SV: Författare

en: Title
sv_SV: Titel

en: Name
sv_SV: Namn

en: Type
sv_SV: Typ

en: Date
sv_SV: Datum

en: Modified
sv_SV: Ändrad

en: Custom
sv_SV: Anpassad

en: Parent
sv_SV: Förälder

en: Random
sv_SV: Slumpmässig

en: File size
sv_SV: Filstorlek

en: Descending
sv_SV: Nedåtgående

en: Ascending
sv_SV: Uppstigande

en: Attachment
sv_SV: Bifogad fil

en: Optional: Assign a folder to your uploaded file(s):
sv_SV: Valfritt: Tilldela en mapp till dina uppladdade filer:

en: Gallery
sv_SV: Galleri

en: Display your images in a beautiful gallery.
sv_SV: Visa dina bilder i ett vackert galleri.

en: Gallery settings
sv_SV: Inställningar för galleri

en: Attachment page
sv_SV: Sida för bifogade filer

en: Media file
sv_SV: Mediefil

en: No folder selected.
sv_SV: Ingen mapp har markerats.

en: The selected folder has no items.
sv_SV: Den markerade mappen har inga objekt.

en: Upload to folder
sv_SV: Ladda upp till mapp

en: Full access
sv_SV: Fullständig åtkomst

en: No access
sv_SV: Ingen åtkomst

en: View folders
sv_SV: Visa mappar

en: Enabled
sv_SV: Aktiverad

en: Disabled
sv_SV: Avaktiverad

en: Folder access
sv_SV: Mappåtkomst

en: Inherit
sv_SV: Ärva

en: SVG support
sv_SV: STÖD FÖR SVG

en: General
sv_SV: Allmänt

en: Permissions
sv_SV: Behörigheter

en: Default open folder
sv_SV: Standardmässig öppen mapp

en: Last opened folder
sv_SV: Senast öppnad mapp

en: Set folder you want to open on page load.
sv_SV: Ställ in den mapp du vill öppna när sidan laddas.

en: Assign multiple folders
sv_SV: Tilldela flera mappar

en: When enabled you can assign multiple folders to one item. If disabled an item can only be assigned to one folder.
sv_SV: När det är aktiverat kan du tilldela flera mappar till ett objekt. Om inaktiverat kan ett objekt bara tilldelas en mapp.

en: Remove from all folders
sv_SV: Ta bort från alla mappar

en: When enabled removing an item from a folder removes it from all other folders. If disabled the item will only be removed from the open folder.
sv_SV: När du är aktiverad tar du bort ett objekt från en mapp från alla andra mappar. Om objektet är inaktiverat tas det bara bort från den öppna mappen.

en: Infinite scrolling
sv_SV: Oändlig rullning

en: When enabled the media library uses infinite scrolling instead of the default "Load more" button.
sv_SV: När funktionen är aktiverad använder mediebiblioteket oändlig rullning istället för standardknappen "Ladda mer".

en: Folder count mode
sv_SV: Mappräkningsläge

en: Current folder
sv_SV: Nuvarande katalog@ option: radio Apply View Properties To

en: Current folder + children separately
sv_SV: Aktuell mapp + undermappar separat

en: Total (current + all sub folders combined)
sv_SV: Totalt (aktuell + alla undermappar sammanlagt)

en: Choose how folder item counts should be displayed.
sv_SV: Välj hur antalet mappar ska visas.

en: Set folder access level per user role. Set folder access for individual user on user profile page.
sv_SV: Ange mappåtkomstnivå per användarroll. Ange mappåtkomst för enskilda användare på sidan användarprofil.

en: No folders found to import.
sv_SV: Det visade sig inte att några mappar kunde importeras.

en: %s folders with %s associated items found to import.
sv_SV: %s mappar med %s objekt som hittades för att importera.

en: Delete plugin data
sv_SV: Ta bort plugin-data

en: Export your HappyFiles folder structure to import & use it in another installation.
sv_SV: Exportera din HappyFiles-mappstruktur för att importera och använda den i en annan installation.

en: Save changes
sv_SV: Spara ändringar

en: Images
sv_SV: Bilder

en: Thumbnail
sv_SV: Tumnagel

en: Large
sv_SV: Stor

en: Full size
sv_SV: Full storlek

en: Featured Image
sv_SV: Utvalda bilder

en: Select featured image
sv_SV: Välj utvald bild

en: Remove featured image
sv_SV: Ta bort utvald bild

en: Manual file renaming is disabled.
sv_SV: Manuell filbyte är inaktiverad.

en: Renaming files by title is disabled.
sv_SV: Byta namn på filer efter titel är inaktiverat.

en: File renaming is disabled.
sv_SV: Byte av namn på fil är inaktiverat.

en: Invalid bulk rename mode.
sv_SV: Ogiltigt läge för bulkbyte.

en: Invalid attachment.
sv_SV: Ogiltig bilaga.

en: Attachment file not found.
sv_SV: Bifogad fil hittades inte.

en: Please provide a valid file name.
sv_SV: Ange ett giltigt efternamn.

en: Cannot restore original filename because it already exists.
sv_SV: Det går inte att återställa det ursprungliga filnamnet eftersom det redan finns.

en: Unable to rename file on disk.
sv_SV: Det går inte att byta namn på filen på disken.

en: Attachment title is empty.
sv_SV: Bifogad fils titel är tom.

en: No original filename found for undo.
sv_SV: Inget ursprungligt filnamn hittades för ångra.

en: Invalid request.
sv_SV: Ogiltig begäran.

en: License key deletion failed.
sv_SV: Det gick inte att ta bort licensnyckeln.

en: License key has been removed.
sv_SV: Licensnyckeln har tagits bort.

en: One click updates
sv_SV: Uppdateringar med ett klick

en: Paste your license key from your %s in here to enable one-click plugin updates and notifications.
sv_SV: Klistra in din licensnyckel från din %s här för att aktivera plugin-uppdateringar och aviseringar med ett klick.

en: HappyFiles account
sv_SV: HappyFiles-konto

en: Deactivate license
sv_SV: Inaktivera licens

en: Post Types
sv_SV: Posttyper

en: Make folders public
sv_SV: Gör mappar offentliga

en: Make folders public (custom terms)
sv_SV: Gör mappar offentliga (anpassade termer)

en: Enable public term archives for HappyFiles custom taxonomies (all enabled post types except media files).
sv_SV: Aktivera offentliga termarkiv för HappyFiles anpassade taxonomier (alla aktiverade inläggstyper utom mediefiler).

en: Disable in media library
sv_SV: Inaktivera i mediebibliotek

en: Enforce loading
sv_SV: Tvinga laddning

en: Enforce loading HappyFiles in the wp-admin or frontend (logged-in users only), select the loading location above.
sv_SV: Tvinga laddning av HappyFiles i wp-admin eller frontend (endast inloggade användare), välj laddningsplatsen ovan.

en: Disable loading
sv_SV: Inaktivera laddning

en: Disable loading HappyFiles on specfic URLs by adding the entire URL or any part of it. One URL per line.
sv_SV: Inaktivera laddning av HappyFiles på specifika URL:er genom att lägga till hela URL:en eller delar av den. En URL per rad.

en: Sort by file size
sv_SV: Sortera efter filstorlek

en: When enabled you can sort your attachments by file size.
sv_SV: När det här alternativet är aktiverat kan du sortera bifogade filer efter filstorlek.

en: Regenerate file sizes
sv_SV: Återskapa filstorlekar

en: Featured image
sv_SV: Utvalda bilder

en: Set featured image via "Quick edit"
sv_SV: Ställ in utvald bild via "Snabbredigering"

en: Show featured image preview column
sv_SV: Visa kolumn med förhandsgranskning av utvalda bilder

en: Miscellaneous
sv_SV: Övrigt

en: View full folder name on hover
sv_SV: Visa hela mappnamnet när du håller muspekaren över det

en: File renaming
sv_SV: Namnbyte av filer

en: Experimental feature:
sv_SV: Experimentell funktion:

en: Rename files based on media title
sv_SV: Byt namn på filer baserat på mediatitel

en: Rename files on upload (based on metadata/exif title)
sv_SV: Byt namn på filer vid uppladdning (baserat på metadata/exif-titel)

en: Renaming files requires the "delete_posts" capability.
sv_SV: Byta namn på filer kräver funktionen "delete_posts".

en: Enable/disable SVG upload, preview & sanitization per user role. Set SVG support for individual user on user profile page.
sv_SV: Aktivera/inaktivera SVG-uppladdning, förhandsgranskning & sanering per användarroll. Ange SVG-stöd för enskilda användare på användarprofilsidan.

en: Upload SVG files only from trusted sources as they can contain and execute malicious XML code.
sv_SV: Ladda bara upp SVG-filer från betrodda källor eftersom de kan innehålla och köra skadlig XML-kod.

en: Disable SVG sanitization
sv_SV: Inaktivera SVG-sanering

en: Disable built-in SVG sanitization if you experience issues when uploading SVG files.
sv_SV: Inaktivera inbyggd SVG-sanering om du upplever problem när du laddar upp SVG-filer.

en: This file couldn't be sanitized for security reasons and wasn't uploaded.
sv_SV: Den här filen kunde inte saneras av säkerhetsskäl och laddades inte upp.
